http://paloaltoonline.com/print/story/print/2014/04/11/2013-14-boys-winter-all-league-teams


Palo Alto Weekly

Sports - April 11, 2014

2013-14 Boy's winter all-league teams

BASKETBALL

ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

Co-Most Valuable Player: Joe Malgesini (Los Altos); Troy Whitford (Homestead)

First Team

Christian Rita (Milpitas); Kevin Mullin (Palo Alto); Steven Garverick (Los Altos); John McAlister (Mountain View); Joel Kitchen (Homestead); Brandon Sutton (Homestead)

Second Team

Danny Rosenbaum (Los Altos); Mike Cole (Saratoga); Keesean Johnson (Palo Alto); Jason Scrampos (Milpitas); Michael Aguiar (Los Gatos); Max Saner (Los Gatos); Alex Beer (Los Gatos)

Honorable Mention

Jay Slaney (Homestead); Raymond Sangalang (Milpitas); Cristian Meija (Milpitas); Noah Phillips (Palo Alto); Clark Schmutz (Palo Alto)

EL CAMINO DIVISION

Co-Most Valuable Player: Mo Abdulrasul (Fremont); Julian Jones (Wilcox)

First Team

Alex Bernauer (Fremont); Chris Russell (Gunn); Ramana Keerthi (Monta Vista); Cole Lockwood (Santa Clara); Christian Lee (Santa Clara); Jase Wickliffe (Wilcox); Raj Singh (Wilcox)

Second Team

Alex Noyes (Fremont); Alex Gil-Fernandez (Gunn); Adi Raju (Monta Vista); Ronaq Virdi (Santa Clara); Kevin Quian (Lynbrook)

Honorable Mention

Jake Burris (Fremont); Noel Tecarro (Wilcox); Patrick Skelly (Gunn); Ajay Singh (Cupertino); Robert Hou (Cupertino)

ALL-PAL SOUTH DIVISION

Most Valuable Player: Frankie Ferrari (Burlingame) Sr.

First Team

Nick Loew (Burlingame) Sr.; Alex Manu (Aragon) Sr.; Robert Noland (Mills) Sr.; Brian Houle (Hillsdale) Sr.; Chris Bene (Sequoia) Jr.; Oliver Bucka (Menlo-Atherton) Sr.

Second Team

Michael Costello (Carlmont) Sr.; Kevin Hahn (Aragon) Sr.; Marquis Adkins (Mills) Jr.; Justin Gutang (Burlingame) Jr.; Tyler Wright (Mills) Jr.; Royce Branning (Menlo-Atherton) Sr.; Alex Mostafavi (San Mateo) Sr.

Honorable Mention

Lucas Magni (Capuchino) So.; Ryan Nurre (Hillsdale) Sr.; Josh Holman (Woodside) Sr.; Toby Liebergesell (Aragon) Sr.; Ryan Roberts (Menlo-Atherton) Sr.; Trevor Pagaduan (Aragon) Sr.; Kevin Abuyaghi (Burlingame) Sr.; Dennis Houston (Sequoia) So.; Paolo Maramba (San Mateo) Jr.; Njai LeBlanc (Woodside) Fr.

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Player: Corbin Koch (Sacred Heart Prep) Jr.

First Team

Ryan Brice (Pinewood) Jr.; Bobby Roth (Menlo School) Sr.; Will Deng (Harker) Sr.; Eric Holt (Harker) Jr.; Connor Bonfiglio (Priory) Sr.; Ryan White (King's Academy) Sr.

Second Team

James McLean (Sacred Heart Prep) Jr.; David Bodine (Pinewood) Jr.; Greg Naumann (Pinewood) Sr.; Wes Miller (Menlo School) Sr.; Ryan Young (Menlo School) Sr.; Scotty Harris (Priory) So.; Darius Riley (Eastside Prep) Jr.

Honorable Mention

Andrew Daschbach (Sacred Heart Prep) So.; Ryan Galvin (Sacred Heart Prep) Sr.; Nathan Beak (Pinewood) So.; MJ Stevens (Pinewood) Sr.; Wei Wei Buchsteiner (Harker) Sr.; Jordan Duncan (King's Academy) Jr.; Owens Smith (Eastside Prep) Sr.; Emmit Hiemstra (Crystal Springs) Sr.; Kent Kober (Crystal Springs) Sr.

SOCCER

ALL-DE ANZA DIVISION

Co-Most Valuable Player: Logan Chapman (Los Gatos) Sr.; Brad Bumgarner (Mountain View) Sr.

Offensive MVP: Edi Aguilar (Mountain View) Jr.

Co-Defensive MVP: Garrett Canavero (Santa Clara) Sr.; Keenan Zucker (Mountain View) Sr.

MVP Goalie: Irvin Cardoza (Santa Clara) Jr.

First Team

Paul Tolley (Los Gatos) Sr.; Cole Brossart (Los Gatos) Sr.; Nick Contarino (Los Gatos) Sr.; Emmanuel Montion (Los Gatos) Sr.; Kevin Sinclair (Los Gatos) Sr.; Logan Allen (Mountain View) Sr.; Justin Reweler (Mountain View); Daniel Welch (Mountain View) Sr.; Daniel Ballesteros (Mountain View) Sr.; Romeo Herrera (Santa Clara) Sr.; Kelvin Skewes (Santa Clara) Jr.; Leo Hernandez (Santa Clara) Sr.; Cina Vazier (Palo Alto) Sr.; Tony Maharaj (Palo Alto) Sr.; Wesley Woo (Palo Alto) Jr.; Matt Schonhen (Los Altos) Jr.; Eylain Fared (Los Altos) Sr.; Will Guy (Saratoga) Sr.; Andrew Firth (Saratoga) Sr.; Miguel Morales (Fremont) Jr.

Second Team

Adam Jeffery (Los Gatos) Sr.; Richard Lui (Los Gatos) Sr.; Drew Mitchner (Mountain View) Sr.;

Roberto Molina (Mountain View) Sr.; Oscar Fausto (Santa Clara) Jr.; Edgar Aguillares (Santa Clara) Jr.; Preston Kuppe (Palo Alto) Jr.; Fernando Rodriguez (Palo Alto) Jr.; Max de Vissen (Los Altos) Jr.; Matt Connel (Los Altos) So.; Brando Le (Saratoga) Sr.; Kevin Yu (Saratoga) Fr.; Paul Piedras (Fremont) Jr.

ALL-EL CAMINO DIVISION

Co-Most Valuable Player: Amit Ben Simon (Homestead) So.; Brad Ohadi (Monta Vista) Jr.

Co-Offensive MVP: Jose Rios (Homestead) So.; Daniel Galvan (Milpitas) Sr.

Co-Defensive MVP: Christopher Chen (Homestead) Sr.; Will Major (Monta Vista) Sr.

MVP Goalie: Jonathan Mendoza (Wilcox) Sr.

First Team

Ariel Berman (Homestead) So.; Eli Berman (Homestead) So.; Brian Wehner (Homestead) So.; Jared Johnson (Homestead) Jr.; John Rak (Homestead) Jr.; Eric Polgar (Monta Vista) Sr.; Greg Moe (Monta Vista) Jr.; Anjan Amarnath (Monta Vista) So.; Eric Pala (Monta Vista) So.; Joel Coumbronero (Wilcox) Sr.; Thomas Jensen (Wilcox) Sr.; Nathan Petue (Cupertino) Sr.; Dean Rodriguez (Cupertino) So.; Youngsean Jung (Cupertino) Jr.; Neel Srehan (Milpitas) Jr.; Daniel Lopez (Milpitas) Sr.; Julian Bushel (Gunn) Jr.; Elyas Daadi (Gunn) Sr.; Andrew Bae (Lynbrook) Sr.

Second Team

Yaugen Abukhovski (Homestead) So.; Jason D'Cruz (Homestead) So.; Josh Sullivan (Monta Vista) Sr.; Vaisch Menon (Monta Vista) Sr.; Hector Lopez (Wilcox) Sr.; Buyuen Garcia (Wilcox) Sr.; Prateek Agarwal (Cupertino) So.; Brandon Cardona (Cupertino) Jr.; Ricardo Aguilar (Milpitas) Jr.; Antonio Gonzalez (Milpitas) Sr.; Raco Covarrubias (Gunn) Sr.; Guy Kasznik (Gunn) Jr.; Alex Wang (Lynbrook) Sr.

ALL-PAL BAY DIVISION

Forward of the Year: Zack Penner (Half Moon Bay) Jr.

Midfielder of the Year: Adrian Eaton (Burlingame) Sr.

Defender of the Year: Arturo Meza (Half Moon Bay) Jr.

Goalkeeper of the Year: Jonathan Pulido (Sequoia) Sr.

First Team

Kevin Perez (Half Moon Bay) Jr.; Johnathon Rico (Half Moon Bay) Jr.; Theo Fedronic (Carlmont) Sr.; Jonah Snyder (Burlingame) Sr.; Nick Darnell (Burlingame) Sr.; German Perez (Aragon) Sr.; Jorge Lopez (Menlo-Atherton) So.; Elvis Abarca (Menlo-Atherton) Sr.; Salvador Herrera (Woodside) Sr.; Nick Chang (Sequoia) Sr.; Ethan Hyman (Burlingame) So.

Second Team

Eric Perez (Half Moon Bay) Sr.; Justin Winslow (Half Moon Bay) Jr.; Carlos Hernandez (Half Moon Bay) Jr.; Jesus Villasenor (Half Moon Bay) Jr.; Jake Retchless (Carlmont) Sr.; Brian Gonzalez (Burlingame) Sr.; Sharif Shibli (Burlingame) Jr.; Jamie Ybarra (Burlingame) So.; Hector Tellez (Menlo-Atherton) Jr.; Santos Valle (Menlo-Atherton) Sr.; Kevin Amaya (Woodside) Sr.; Missael Montes (Sequoia) Jr.; Alex Montes (Sequoia) Jr.; Alex Mellado (Aragon) Jr.

Honorable Mention

Steve Gomez (Aragon) Sr.; Jordan Lim (Aragon) Sr.; Zack Zeniff (Burlingame) So.; Tom Rodriguez (Burlingame) So.; Ryan Freeman (Carlmont) Sr.; Mitchell Jang (Carlmont) Sr.; Hector Segura (Half Moon Bay) Jr.; Thomas Simmons (Half Moon Bay) Sr.; Alejandro Mendoza (San Mateo) Jr.; Tyler Mucci (San Mateo) Sr.; Mario Rodriguez (Menlo-Atherton) Jr.; Ethan Oro (Menlo-Atherton) So.; Jesus Mendoza (Woodside) Sr.; Kevin Cano (Woodside) So.; Moises Vieyra (Sequoia) Sr.; Anthony Pulido (Sequoia) So.

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Forward of the Year: Andrew Segre (Sacred Heart Prep) Sr.

Midfielder of the Year: David Madding (Crystal Springs) Sr.

Defender of the Year: Justin Wang (Menlo School) Sr.

Goalkeeper of the Year: Colin Porter (King's Academy) Sr.

First Team

Oisin Coveney (Harker) So.; Omar Hamade (Harker) So.; Ayo Agunbide (Crystal Springs) Sr.; Austin Mirabella (Priory) Sr.; John Strong (Menlo School) Sr.; Will Chisholm (Menlo School) So.; Michael Svozil (King's Academy) Sr.; Brian Field (King's Academy) Sr.; Jason Garcia (Eastside Prep) Sr.; Will Mishra (Sacred Heart Prep) Sr.; Isaac Polkinhorne (Sacred Heart Prep) Sr.; Ricky Grau (Sacred Heart Prep) Sr.; Derek Chou (Sacred Heart Prep) Jr.

Second Team

Kevin Moss (Harker) Sr.; Daniel Cui (Crystal Springs) Sr.; Bailey Marsheck (Priory) Jr.; Sergio Lopez (Priory) So.; Peter Rosston (Menlo School) So.; Andrew Arnold (Menlo School) So.; Parker Andrews (King's Academy) So.; Derek Field (King's Academy) Sr.; Mason Derendinger (King's Academy) So.; Freddy Gonzalez (Eastside Prep) Sr.; Frankie Hattler (Sacred Heart Prep) Sr.; Cam Chapman (Sacred Heart Prep) Jr.

Honorable Mention

Jeremiah Anderson (Harker) Jr.; Arjun Goyal (Harker) Sr.; Tim Stiles (Crystal Springs) Jr.; Dexter Bosley (Crystal Springs) Jr.; Michael Quezada (Menlo School) So.; Keaton Shiveley (Menlo School) So.; Rory McMahon (King's Academy) So.; Gabe Costello (King's Academy) Jr.; Emilio Gallegos (King's Academy) Jr.; Philip Petrakian (Sacred Heart Prep) Jr.; Hugo Sanchez (Sacred Heart Prep) Sr.; Paco Barajas (Eastside Prep) Jr.

Comments

There are no comments yet for this post