Palo Alto Weekly

Sports - April 11, 2014

2013-14 Boy's winter all-league teams

BASKETBALL

ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

Co-Most Valuable Player: Joe Malgesini (Los Altos); Troy Whitford (Homestead)

First Team

Christian Rita (Milpitas); Kevin Mullin (Palo Alto); Steven Garverick (Los Altos); John McAlister (Mountain View); Joel Kitchen (Homestead); Brandon Sutton (Homestead)

Second Team

Danny Rosenbaum (Los Altos); Mike Cole (Saratoga); Keesean Johnson (Palo Alto); Jason Scrampos (Milpitas); Michael Aguiar (Los Gatos); Max Saner (Los Gatos); Alex Beer (Los Gatos)

Honorable Mention

Jay Slaney (Homestead); Raymond Sangalang (Milpitas); Cristian Meija (Milpitas); Noah Phillips (Palo Alto); Clark Schmutz (Palo Alto)

EL CAMINO DIVISION

Co-Most Valuable Player: Mo Abdulrasul (Fremont); Julian Jones (Wilcox)

First Team

Alex Bernauer (Fremont); Chris Russell (Gunn); Ramana Keerthi (Monta Vista); Cole Lockwood (Santa Clara); Christian Lee (Santa Clara); Jase Wickliffe (Wilcox); Raj Singh (Wilcox)

Second Team

Alex Noyes (Fremont); Alex Gil-Fernandez (Gunn); Adi Raju (Monta Vista); Ronaq Virdi (Santa Clara); Kevin Quian (Lynbrook)

Honorable Mention

Jake Burris (Fremont); Noel Tecarro (Wilcox); Patrick Skelly (Gunn); Ajay Singh (Cupertino); Robert Hou (Cupertino)

ALL-PAL SOUTH DIVISION

Most Valuable Player: Frankie Ferrari (Burlingame) Sr.

First Team

Nick Loew (Burlingame) Sr.; Alex Manu (Aragon) Sr.; Robert Noland (Mills) Sr.; Brian Houle (Hillsdale) Sr.; Chris Bene (Sequoia) Jr.; Oliver Bucka (Menlo-Atherton) Sr.

Second Team

Michael Costello (Carlmont) Sr.; Kevin Hahn (Aragon) Sr.; Marquis Adkins (Mills) Jr.; Justin Gutang (Burlingame) Jr.; Tyler Wright (Mills) Jr.; Royce Branning (Menlo-Atherton) Sr.; Alex Mostafavi (San Mateo) Sr.

Honorable Mention

Lucas Magni (Capuchino) So.; Ryan Nurre (Hillsdale) Sr.; Josh Holman (Woodside) Sr.; Toby Liebergesell (Aragon) Sr.; Ryan Roberts (Menlo-Atherton) Sr.; Trevor Pagaduan (Aragon) Sr.; Kevin Abuyaghi (Burlingame) Sr.; Dennis Houston (Sequoia) So.; Paolo Maramba (San Mateo) Jr.; Njai LeBlanc (Woodside) Fr.

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Player: Corbin Koch (Sacred Heart Prep) Jr.

First Team

Ryan Brice (Pinewood) Jr.; Bobby Roth (Menlo School) Sr.; Will Deng (Harker) Sr.; Eric Holt (Harker) Jr.; Connor Bonfiglio (Priory) Sr.; Ryan White (King's Academy) Sr.

Second Team

James McLean (Sacred Heart Prep) Jr.; David Bodine (Pinewood) Jr.; Greg Naumann (Pinewood) Sr.; Wes Miller (Menlo School) Sr.; Ryan Young (Menlo School) Sr.; Scotty Harris (Priory) So.; Darius Riley (Eastside Prep) Jr.

Honorable Mention

Andrew Daschbach (Sacred Heart Prep) So.; Ryan Galvin (Sacred Heart Prep) Sr.; Nathan Beak (Pinewood) So.; MJ Stevens (Pinewood) Sr.; Wei Wei Buchsteiner (Harker) Sr.; Jordan Duncan (King's Academy) Jr.; Owens Smith (Eastside Prep) Sr.; Emmit Hiemstra (Crystal Springs) Sr.; Kent Kober (Crystal Springs) Sr.

SOCCER

ALL-DE ANZA DIVISION

Co-Most Valuable Player: Logan Chapman (Los Gatos) Sr.; Brad Bumgarner (Mountain View) Sr.

Offensive MVP: Edi Aguilar (Mountain View) Jr.

Co-Defensive MVP: Garrett Canavero (Santa Clara) Sr.; Keenan Zucker (Mountain View) Sr.

MVP Goalie: Irvin Cardoza (Santa Clara) Jr.

First Team

Paul Tolley (Los Gatos) Sr.; Cole Brossart (Los Gatos) Sr.; Nick Contarino (Los Gatos) Sr.; Emmanuel Montion (Los Gatos) Sr.; Kevin Sinclair (Los Gatos) Sr.; Logan Allen (Mountain View) Sr.; Justin Reweler (Mountain View); Daniel Welch (Mountain View) Sr.; Daniel Ballesteros (Mountain View) Sr.; Romeo Herrera (Santa Clara) Sr.; Kelvin Skewes (Santa Clara) Jr.; Leo Hernandez (Santa Clara) Sr.; Cina Vazier (Palo Alto) Sr.; Tony Maharaj (Palo Alto) Sr.; Wesley Woo (Palo Alto) Jr.; Matt Schonhen (Los Altos) Jr.; Eylain Fared (Los Altos) Sr.; Will Guy (Saratoga) Sr.; Andrew Firth (Saratoga) Sr.; Miguel Morales (Fremont) Jr.

Second Team

Adam Jeffery (Los Gatos) Sr.; Richard Lui (Los Gatos) Sr.; Drew Mitchner (Mountain View) Sr.;

Roberto Molina (Mountain View) Sr.; Oscar Fausto (Santa Clara) Jr.; Edgar Aguillares (Santa Clara) Jr.; Preston Kuppe (Palo Alto) Jr.; Fernando Rodriguez (Palo Alto) Jr.; Max de Vissen (Los Altos) Jr.; Matt Connel (Los Altos) So.; Brando Le (Saratoga) Sr.; Kevin Yu (Saratoga) Fr.; Paul Piedras (Fremont) Jr.

ALL-EL CAMINO DIVISION

Co-Most Valuable Player: Amit Ben Simon (Homestead) So.; Brad Ohadi (Monta Vista) Jr.

Co-Offensive MVP: Jose Rios (Homestead) So.; Daniel Galvan (Milpitas) Sr.

Co-Defensive MVP: Christopher Chen (Homestead) Sr.; Will Major (Monta Vista) Sr.

MVP Goalie: Jonathan Mendoza (Wilcox) Sr.

First Team

Ariel Berman (Homestead) So.; Eli Berman (Homestead) So.; Brian Wehner (Homestead) So.; Jared Johnson (Homestead) Jr.; John Rak (Homestead) Jr.; Eric Polgar (Monta Vista) Sr.; Greg Moe (Monta Vista) Jr.; Anjan Amarnath (Monta Vista) So.; Eric Pala (Monta Vista) So.; Joel Coumbronero (Wilcox) Sr.; Thomas Jensen (Wilcox) Sr.; Nathan Petue (Cupertino) Sr.; Dean Rodriguez (Cupertino) So.; Youngsean Jung (Cupertino) Jr.; Neel Srehan (Milpitas) Jr.; Daniel Lopez (Milpitas) Sr.; Julian Bushel (Gunn) Jr.; Elyas Daadi (Gunn) Sr.; Andrew Bae (Lynbrook) Sr.

Second Team

Yaugen Abukhovski (Homestead) So.; Jason D'Cruz (Homestead) So.; Josh Sullivan (Monta Vista) Sr.; Vaisch Menon (Monta Vista) Sr.; Hector Lopez (Wilcox) Sr.; Buyuen Garcia (Wilcox) Sr.; Prateek Agarwal (Cupertino) So.; Brandon Cardona (Cupertino) Jr.; Ricardo Aguilar (Milpitas) Jr.; Antonio Gonzalez (Milpitas) Sr.; Raco Covarrubias (Gunn) Sr.; Guy Kasznik (Gunn) Jr.; Alex Wang (Lynbrook) Sr.

ALL-PAL BAY DIVISION

Forward of the Year: Zack Penner (Half Moon Bay) Jr.

Midfielder of the Year: Adrian Eaton (Burlingame) Sr.

Defender of the Year: Arturo Meza (Half Moon Bay) Jr.

Goalkeeper of the Year: Jonathan Pulido (Sequoia) Sr.

First Team

Kevin Perez (Half Moon Bay) Jr.; Johnathon Rico (Half Moon Bay) Jr.; Theo Fedronic (Carlmont) Sr.; Jonah Snyder (Burlingame) Sr.; Nick Darnell (Burlingame) Sr.; German Perez (Aragon) Sr.; Jorge Lopez (Menlo-Atherton) So.; Elvis Abarca (Menlo-Atherton) Sr.; Salvador Herrera (Woodside) Sr.; Nick Chang (Sequoia) Sr.; Ethan Hyman (Burlingame) So.

Second Team

Eric Perez (Half Moon Bay) Sr.; Justin Winslow (Half Moon Bay) Jr.; Carlos Hernandez (Half Moon Bay) Jr.; Jesus Villasenor (Half Moon Bay) Jr.; Jake Retchless (Carlmont) Sr.; Brian Gonzalez (Burlingame) Sr.; Sharif Shibli (Burlingame) Jr.; Jamie Ybarra (Burlingame) So.; Hector Tellez (Menlo-Atherton) Jr.; Santos Valle (Menlo-Atherton) Sr.; Kevin Amaya (Woodside) Sr.; Missael Montes (Sequoia) Jr.; Alex Montes (Sequoia) Jr.; Alex Mellado (Aragon) Jr.

Honorable Mention

Steve Gomez (Aragon) Sr.; Jordan Lim (Aragon) Sr.; Zack Zeniff (Burlingame) So.; Tom Rodriguez (Burlingame) So.; Ryan Freeman (Carlmont) Sr.; Mitchell Jang (Carlmont) Sr.; Hector Segura (Half Moon Bay) Jr.; Thomas Simmons (Half Moon Bay) Sr.; Alejandro Mendoza (San Mateo) Jr.; Tyler Mucci (San Mateo) Sr.; Mario Rodriguez (Menlo-Atherton) Jr.; Ethan Oro (Menlo-Atherton) So.; Jesus Mendoza (Woodside) Sr.; Kevin Cano (Woodside) So.; Moises Vieyra (Sequoia) Sr.; Anthony Pulido (Sequoia) So.

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Forward of the Year: Andrew Segre (Sacred Heart Prep) Sr.

Midfielder of the Year: David Madding (Crystal Springs) Sr.

Defender of the Year: Justin Wang (Menlo School) Sr.

Goalkeeper of the Year: Colin Porter (King's Academy) Sr.

First Team

Oisin Coveney (Harker) So.; Omar Hamade (Harker) So.; Ayo Agunbide (Crystal Springs) Sr.; Austin Mirabella (Priory) Sr.; John Strong (Menlo School) Sr.; Will Chisholm (Menlo School) So.; Michael Svozil (King's Academy) Sr.; Brian Field (King's Academy) Sr.; Jason Garcia (Eastside Prep) Sr.; Will Mishra (Sacred Heart Prep) Sr.; Isaac Polkinhorne (Sacred Heart Prep) Sr.; Ricky Grau (Sacred Heart Prep) Sr.; Derek Chou (Sacred Heart Prep) Jr.

Second Team

Kevin Moss (Harker) Sr.; Daniel Cui (Crystal Springs) Sr.; Bailey Marsheck (Priory) Jr.; Sergio Lopez (Priory) So.; Peter Rosston (Menlo School) So.; Andrew Arnold (Menlo School) So.; Parker Andrews (King's Academy) So.; Derek Field (King's Academy) Sr.; Mason Derendinger (King's Academy) So.; Freddy Gonzalez (Eastside Prep) Sr.; Frankie Hattler (Sacred Heart Prep) Sr.; Cam Chapman (Sacred Heart Prep) Jr.

Honorable Mention

Jeremiah Anderson (Harker) Jr.; Arjun Goyal (Harker) Sr.; Tim Stiles (Crystal Springs) Jr.; Dexter Bosley (Crystal Springs) Jr.; Michael Quezada (Menlo School) So.; Keaton Shiveley (Menlo School) So.; Rory McMahon (King's Academy) So.; Gabe Costello (King's Academy) Jr.; Emilio Gallegos (King's Academy) Jr.; Philip Petrakian (Sacred Heart Prep) Jr.; Hugo Sanchez (Sacred Heart Prep) Sr.; Paco Barajas (Eastside Prep) Jr.

Comments

There are no comments yet for this post

Post a comment

Posting an item on Town Square is simple and requires no registration. Just complete this form and hit "submit" and your topic will appear online. Please be respectful and truthful in your postings so Town Square will continue to be a thoughtful gathering place for sharing community information and opinion. All postings are subject to our TERMS OF USE, and may be deleted if deemed inappropriate by our staff.

We prefer that you use your real name, but you may use any "member" name you wish.

Name: *

Select your neighborhood or school community: * Not sure?

Choose a category: *

Since this is the first comment on this story a new topic will also be started in Town Square! Please choose a category that best describes this story.

Comment: *

Verification code: *
Enter the verification code exactly as shown, using capital and lowercase letters, in the multi-colored box.

*Required Fields